1929

Tradycja zobowiązuje

6 kwietnia 1929 roku w Skalmierzycach  formalnie zarejestrowana została „Mleczarnia Wielkopolska Skalmierzyce, Spółdzielnia z odpowiedzialnością ograniczoną”. Ta data dała początek historii nowoskalmierzyckiej mleczarni, z której po latach powstał Lazur.

Założycielami mleczarni byli właściciele majątków ziemskich z okolic Nowych Skalmierzyc. Ukoronowaniem procesu powstania skalmierzyckiej spółdzielni było uroczyste poświęcenie, które odbyło się 19 września 1929 roku. 

1935

Masło ze Skalmierzyc do USA

W pierwszym okresie działalności mleczarni głównymi produktami były mleko spożywcze, śmietana i masło. W latach międzywojennych rozwożono je do sklepów konnymi bryczkami.  Furorę robiło zwłaszcza masło skalmierzyckie, wyrabiane w dębowej masielnicy. Sprzedawano je nie tylko w Polsce, ale również za granicą. 25 kilogramowe bloki masła transportowane były drogą kolejową do Gdyni, a stamtąd statkami do USA i w późniejszych latach również do Anglii.

1939

Wojenna produkcja

Działalność eksportową mleczarni przerwał wybuch II wojny światowej. Jednak nawet pięcioletnia niemiecka  okupacja nie wstrzymała produkcji w skalmierzyckim zakładzie. W latach 1939-1945 wytwarzano tu głównie masło i ser biały, w większości na potrzeby okupanta.

1951

Powojenne perypetie

Wraz z wyzwoleniem rozpoczął się nowy etap w dziejach przedsiębiorstwa. Reaktywowany  zakład znów stał się spółdzielnią, która jednak przetrwała zaledwie 5 lat. Kres istnienia spółdzielni przyniosła ustawa wprowadzająca powszechne upaństwowienie. Na jej mocy 1 stycznia 1951 roku mleczarnia zakończyła samodzielną działalność i została włączona do Powiatowego  Zakładu Mleczarskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

1957

Reaktywacja spółdzielni

Na fali odwilży po październiku 1956 roku skalmierzycka spółdzielnia została ponownie reaktywowana. Od roku 1957 zaczynają się dla niej kolejne lata samodzielności, która zaowocowała wdrożeniem w życie nowatorskiego pomysłu produkcji sera pleśniowego.

1959

Rokpol wchodzi do gry

Przełomem dla skalmierzyckiej mleczarni był rok 1959, kiedy ruszyła pionierska produkcja sera pleśniowego wzorowanego na francuskim serze typu Roquefort. Nazwę sera z przerostem charakterystycznej, niebieskiej pleśni Penicillium Roqeuforti spolszczono, nadając mu zbliżone do oryginału brzmienie - Rokpol.

1971

Znowu do Ostrowa …?

Z początkiem lat 70. XX wieku dobrze prosperująca spółdzielnia została wchłonięta przez zakład w Ostrowie Wielkopolskim, stając się na niemal dwie dekady jego oddziałem. W tym okresie produkcja została mocno ograniczona, a z wielu wyrobów zrezygnowano. Na szczęście nie dotyczyło to sera Rokpol, który powstawał nadal.

1990

Wreszcie „na swoim”

Dalszy rozwój tak dobrze zapowiadającej się marki wymagał poważnych inwestycji i odejścia od zasad centralnego planowania, które nie pozwalały rozwinąć skrzydeł.  Rok 1990 przyniósł zupełnie nowe perspektywy produkcyjne. Po raz kolejny reaktywowano Spółdzielnię Mleczarską w Nowych Skalmierzycach.

1996

Nagrody za jakość

Systematyczna praca przyniosła sukces w 1996 roku, kiedy to skalmierzycki Rokpol otrzymał Puchar Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej za Najciekawszy Wyrób Targów Mleczarskich Mleko-Expo. Nagroda była potwierdzeniem słusznie obranej drogi rozwoju zakładu i mobilizacją do dalszej pracy.

 

1997

Lazur zamiast Rokpola

W 1997 roku władze spółdzielni zdecydowały się na śmiały krok i postanowiły zaprzestać produkcji wyrobów innych  niż ser Rokpol.

Rok później, w 1998, żeby odróżnić go od wyrobów konkurencji, nadano mu nazwę „Lazur”, nawiązując tym samym bezpośrednio  do koloru szlachetnej pleśni pokrywającej ser. Identyczną nazwę otrzymała również spółdzielnia.

2000

Hit dziesięciolecia

Lazur staje się coraz bardziej znany i ceniony w całej Polsce. W maju 2000 roku na Międzynarodowych Targach Gdańskich  Lazur otrzymał znak „Złota Mleczna Rewia”, a w rok później sery z Nowych Skalmierzyc zostały uznane za Mleczarski Hit Dziesięciolecia. Ta Nagroda Specjalna została przyznana za utrzymanie najwyższej jakości na Targach Mleczarskich „Mleko Expo” w Warszawie.

2002

Teraz Lazur

Rozpoczyna się kolejna znakomita passa Lazura. Sery spod tego znaku po raz pierwszy zostają nagrodzone prestiżowym godłem „Teraz Polska”.

2003

Nowe sery w rodzinie

Do 2000 roku wytwarzany był jeden rodzaj sera – Lazur z błękitną pleśnią, a w następnych latach wprowadzano na rynek nowe produkty: Lazur Błękitny, Turkusowy, Perłowy, Srebrzysty, Złocisty, Skalmierzycki, Lazurettę.

2004

Nagrody za granicą

Dużym sukcesem zakończyła się pierwsza próba poddania serów z Nowych Skalmierzyc profesjonalnej ocenie poza granicami Polski. Niemieckie Towarzystwo Rolnicze Deutsche Landwirtschafts bardzo wysoko oceniło ser Lazur Błękitny, przyznając mu złoty medal.

2010

Modernizacja i rozbudowa

Kolejne lata to czas wzmożonych inwestycji, modernizacja i rozbudowa istniejących pomieszczeń. Budowa nowej hali produkcyjnej, oddanej do użytku w 2010 roku, wyposażonej w najnowocześniejsze maszyny do produkcji serów pleśniowych, zwiększyła wydajność i moce produkcyjne spółdzielni.

2011

Wprowadzenie nowych opakowań

Zmiana opakowań produktów Lazur była efektem przemyślanego i celowego zabiegu. Odświeżeniu szaty graficznej towarzyszyło ujednolicenie wszystkich rodzajów opakowań. Miało  to za zadanie podkreślić bogactwo oferty na półce m.in., gdy produkty występują zgrupowane w układzie pionowym lub poziomym. Nowe opakowania w unikalny sposób łączą też tradycję z nowoczesną i czytelną grafiką.

2012

Teraz Polska dla Lazura

W 2012 roku Lazur po raz kolejny został wyróżniony w konkursie „Teraz Polska zdobywając prestiżową statuetkę. 

2019

90 - lecie

W 2019 roku rozpoczyna już dziesiątą dekadę swojego istnienia, umiejętnie łącząc tradycję z nowoczesnym rozwojem. Z okazji 90-lecia istnienia zakładu 22 listopada 2019 roku była zorganizowana impreza. Uroczystość była też okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla Rolnictwa” przez ministra Ardanowskiego i odznaczeń „Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej” przez Waldemara Brosia, prezesa KZSM.

2021

Zmiana opakowań

W 2021r. produkty Lazur poddały się redesignu czyli całkowite zmianie szaty graficznej. Zmianie uległy wyłącznie opakowania i szata graficzna produktów. Skład, pojemność i właściwości produktów pozostają bez zmian.